Festiwal trwa! Odrzuć schematy, świat jest o wiele bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim!
Blisko 50 artystów z całego świata, program wypełniony wydarzeniami od rana do późnego wieczora przez całe cztery dni i sztuka dziejąca się tu i teraz, na wyciągnięcie ręki. W Muzeum Mazowieckim w Płocku rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Performatywne. Potrwa do 22 lipca.
Na pierwszy ogień poszedł performance „Prawdy o domu” przygotowany przez uczestników warsztatów prowadzonych na kilka dni przed festiwalem przez ceniony włosko-niemiecki duet VestAndPage. Kilkunastu mieszańców całej Europy – Ukrainy, Polski, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii – poprzez gest, oszczędne słowo, budowany nastrój – opowiedzieli historię o poszukiwaniu domu i poczucia bezpieczeństwa w świecie ogarniętym wojną.
Potem były jeszcze m.in. – taniec inspirowany japońską tradycją w boksie świecącym pośród ciemnej sali białym światłem, performance nawiązujący do wiekowej tradycji tkania tureckich dywanów i tajemnego języka kobiet-tkaczek, koncert na pianino i echo na patio stuletniej secesyjnej kamienicy Muzeum Mazowieckiego, film znanej polskiej artystki Joanny Rajkowskiej wyświetlany na ścianie kamienicy art déco.
Co przed nami? Np. 20 lipca, w czwartkowy wieczór, w płockiej katedrze na skraju wiślanej skarpy kanadyjski artysta John Farah zagra Bacha w stylistyce elektronicznej. W sobotnie popołudnie Sylwia Hanff, polska pionierka opartego na japońskiej tradycji tańca butoh zaprezentuje spektakl „Wojny. Święta krew Śniących”. Festiwal zakończy spektakularny performance VesAndPage „1 9 Monolog”.
– Płockie czterodniowe święto performance jest częścią projektu „Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze rpawdy o nim” realizowanego wspólnie z Centrum Sztuki Współczesnej w norweskim Hamar – opowiada dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku (https://muzeumplock.eu/) Leonard Sobieraj. – Jego duchowymi patronami są Franciszka i Stefam Themersonowie, awangardowi artyści związani z Płockiem, ludzie, którzy wywarli wpływ na wiele pokoleń filmowców, fotografów i poetów na całym świecie. Mamy w naszym muzeum „Galerię Themersonów”, wystawę poświęconą ich twórczości. W skład projektu wchodzi jeszcze m.in. wystawa norweskiej sztuki i rzemiosła artystycznego, na którą zapraszamy od 10 sierpnia.
– Stefan Themerson napisał kiedyś „Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim” (Hau! Hau! Czyli kto zabił Ryszarda Wagnera) – dodaje Małgorzata Sady, znawczyni twórczości Themersonów i kuratorka „Opowieści”. – Chcemy nakłaniać odbiorców naszych wydarzeń do odrzucenia utartych schematów, opuszczenia jednostronnego widzenia świata i popatrzenia nań z wielu możliwych punktów widzenia. W obecnych czasach, w których doświadczamy tyle absurdalnego zła i niesprawiedliwości, dominacji niskich instynktów nawołujemy do zwrócenia się ku myśleniu otwartemu, szerokiemu, nieokiełznanemu.
„Opowieści” finansowane są z Funduszy EOG i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstęp na Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych jest darmowy.