Pochwała szczęśliwego przypadku
Pochwałę przypadku (nazywanego przez niego niechlujstwem) głosił Stefan Themerson w eseju „O potrzebie tworzenia widzeń”.
Przypadek wspomagany przez sztuczną inteligencję konstruuje rzeczywistość iluzoryczną acz prawdopodobną (instalacje Grzegorza Rogali i Joanny Krzysztoń), przypadkowo odnalezione materiały filmowe tworzą nieznane odniesienia (instalacja Wiktorii Sary Davis). To przypadek sprowadził początkującego filmowca do domu nieznanych mu artystów w Londynie nieomal pięćdziesiąt lat temu (esej dokumentalny Tomasza Poboga-Malinowskiego) – tak o Wystawa multimedialna „Pochwała szczęśliwego przypadku/ In praise of serendipity” pisze jej kuratorka Małgorzata Sady.
Zapraszamy do wizyty w niezwykłym świecie, w którym liryzm i uczucie przeplatają się z nowoczesną technika. Wystawa „Pochwała szczęśliwego przypadku” czynna będzie do końca roku. Znajdziecie ją przy ul. Kolegialnej 6. Wstęp jest darmowy.
A to nasza relacja z wernisażu wystawy, który odbył się 7 listopada.
Fot. Przemysław Sztupecki
Środki na realizację projektu pochodzą z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014 – 2021 w ramach Programu Kultura oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.