Festiwal Sztuk Performatywnych

19-22 lipca 2023

Informacja: Wstęp wolny
Data wydarzenia: 19-22 lipca 2023
Miejsce wydarzenia: Płock
Adres wydarzenia: Tumska 8,
09-402 Płock

50 międzynarodowych artystów, w tym 10 z Polski, instalacje artystyczne, otwarta off- scena dla młodych artystów, pokazy filmowe, dyskusje, sesje sztuki, spotkania z artystami, prezentacje, warsztaty VestAndPage odwołujące się do twórczości Themersonów.

Program festiwalu

Artyści festiwalu

O festiwalu sztuk performatywnych „Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim” – wprowadzenia słów kilka


Zanim rzecz cała zaczęła przybierać realne kształty pojawił się dylemat: jakie hasło nadać dużemu przedsięwzięciu artystycznemu, które miało być realizowane zarówno w Norwegii jak i w Polsce przez 12 miesięcy i zawierać w sobie szerokie spektrum różnorodnych wydarzeń, poczynając od największego z nich – festiwalu sztuk performatywnych. Co mogłoby być wspólnym mianownikiem, nie ograniczającym, a jednocześnie wyznaczającym kierunek, strukturę czy cokolwiek innego, co pozwalałoby nam umiejscowić własny świat, wyrazić go i przekazać dalej.
I wówczas wyłoniło się słowo ‘opowieści’. Opowieści mają fundamentalne znaczenie dla naszego myślenia i poszukiwania/odnajdowania sensu egzystencji. Wszyscy niesiemy w sobie opowieści i przekazujemy je innym. Opowiadanie to najbardziej naturalny środek porozumiewania się i przecież niekoniecznie słowny. Można opowiadać choćby gestem, ruchem, dźwiękiem, światłem, całym tym ogromnym instrumentarium dostępnym światowi ożywionemu. Życie opowieści jest pełne, tych prawdziwych i tych fikcyjnych, opowieści kreowanych, opowieści opartych na pamięci, przekazach, modyfikowanych nieomal za każdym razem, kiedy są opowiadane. Opowieści towarzyszą nam przez całe życie, słuchamy ich i opowiadamy je sami. Bywają piękne, bywają okrutne. Dlaczego są tak ważne? Bywa, że zagłuszają strach przed ostatecznością, odciągają naszą uwagę od wniknięcia w głąb własnej istoty, a czasem wręcz przeciwnie – pozwalają na penetrowanie pokładów ukrytych i niedostępnych. Opowieści są pojęciem szerokim, nie ograniczającym artystów w tym, co nam mogą i chcą przekazać, a pozwalającym rozwinąć skrzydła i eksplorować ‘regiony wielkiej herezji’. Nie jest naszą intencją narzucanie czegokolwiek. Idzie o otwieranie wszystkich możliwych drzwi przez które wejść można do światów osobistych, ważnych, osobliwych, pięknych, trudnych, kolorowych, czarno-białych…. Ufamy, że tym przywilejem obdarują nas zaproszeni artyści.*
Za patronów całości wydarzeń obraliśmy parę bezkompromisowych artystów awangardowych – Franciszkę i Stefana Themersonów (1907/1910 – 1988), których twórczość obejmowała szereg dziedzin (m.in. film awangardowy, malarstwo, grafikę, projektowanie, literaturę, teatr, scenografię, ilustrację książkową, operę, działalność wydawniczą, filozofię, fotografię), powstawała i była prezentowana w wielu krajach, co koresponduje z wieloaspektowym charakterem naszego przedsięwzięcia. Poza tym oboje związani byli rodzinnie z Płockiem, a Muzeum Mazowieckie może poszczycić się jedyną na świecie ich stałą ekspozycją – Galerią Themersonów.
Stefan Themerson napisał kiedyś „Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim” (Hau! Hau! Czyli kto zabił Ryszarda Wagnera). Z powodu takiego stanu rzeczy „wymagane jest tłumaczenie kierowane ku ogółowi ludzi i tego zadania podejmują się artyści”. Chcemy nakłaniać odbiorców naszych wydarzeń do odrzucenia utartych schematów, opuszczenia jednostronnego widzenia świata i popatrzenia nań z wielu możliwych punktów widzenia. W obecnych czasach, w których doświadczamy tyle absurdalnego zła i niesprawiedliwości, dominacji niskich instynktów nawołujemy do zwrócenia się ku myśleniu otwartemu, szerokiemu, nieokiełznanemu. Niech będzie pochwalona myśl wolna i jasna!
Małgorzata Sady
Kuratorka tej przygody

*Czas bez opowieści jest martwy i równie dobrze mogłoby go nie być.

Olga Tokarczuk,Gra na wielu bębenkach

Opowieść nigdy nie należy do jednej osoby. Należy do każdego, kto kiedykolwiek ją opowiadał i do każdego, kto ją słyszał. Dlatego opowiadanie historii ma tak wielką wagę.

Beth Hautala, Czekając na jednorożce

Tak, o pewnych rzeczach nikt się nie dowie, jeśli o nich nie opowiem. A kiedy całkiem stracę pamięć, to nawet ja nie będę już o nich wiedziała. Pozostaną tylko pogłoski, w których zniknie prawda.

Adrienne Sharp, Prawdziwe wspomnienia Mali K

Odkąd Eliza odkryła w sklepie pani Swindell książkę z bajkami i zatopiła się w jej wyblakłych stronach, zrozumiała potęgę opowieści. Ich magiczną zdolność do wypełniania pustki w ludzkich sercach i zranionych umysłach. 

Kate Morton, Zapomniany ogród

Ludzie są trochę jak gwiazdy: świecą choć czasem z bardzo daleka, ale świecą i zawsze mają jakąś ciekawą historię do opowiedzenia… Tyle tylko, że potrzeba czasu, bywa, że długiego, by ich historie dotarły do naszych serc, podobnie jak światło gwiazd do naszych oczu.

Alessandro D’Avenia, Biała jak mleko, czerwona jak krew

W festiwalu udział weźmie 50 artystów działających w przestrzeni sztuk performatywnych z całego świata. Kuratorka festiwalu, Małgorzata Sady, zaprosiła do uczestnictwa w wydarzeniu zarówno performerów o światowej sławie i wieloletnim dorobku, jak i interesujących artystów rozpoczynających swe kariery. Od 19 do 22 lipca 2023 roku opanują oni zróżnicowaną przestrzeń Muzeum Mazowieckiego w Płocku – swe działania twórcze prezentować będą w muzealnej auli, na patio przy ul. Tumskiej i Kolegialnej, w sali wystaw czasowych. Wyjdą także na płockie ulice, a jeden z koncertów odbędzie się też w tutejszej katedrze. Festiwal jako całość – zbiór efemerycznych, dziejących się tu i teraz, inspirowanych też lokalnym otoczeniem aktów twórczych – koresponduje z polifonicznym charakterem twórczości Themersonów. Spotkamy się z różnymi odmianami sztuki performance, muzyką, choreografią, filmem, poezją, instalacjami, teatrem, sztuką nowych mediów. Festiwal będzie stawiał angażował, stawiał pytania i budował platformę porozumienia. Festiwal będzie poprzedzony 7-dniowym warsztatem (wspólnym tworzeniem) prowadzonym przez VestAndPage, w którym weźmie udział 15 młodych artystów (w tym 5 z Ukrainy), a którego efekty będzie można doświadczyć pierwszego dnia festiwalu.

Małgorzata Sady

Pisze i mówi o filmie, sztuce i literaturze, tłumaczy, fotografuje, maluje, tworzy przestrzenie dźwiękowe. Pracuje przy realizacji filmów dokumentalnych i animowanych. Wykłada w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Od końca lat 70 jako kuratorka, tłumaczka i autorka projektów artystycznych współpracuje z centrami sztuki, studiami filmowymi, uczelniami, festiwalami teatralnymi, sztuki performance i filmowymi w Polsce i na wszystkich kontynentach. Autorka licznych przekładów z dziedziny sztuki współczesnej, literatury, filozofii, historii (Wittgenstein, Russell, Themerson, Czechowicz, Poświatowska i in). Dwukrotna stypendystka MKiDN. Kuratorka stałej wystawy Themersonów w Muzeum Mazowieckim. W prowadzonej przez nią oficynie „Gaberbocchus w Polsce” od roku 2002 wydaje Utwory rozrzucone Themersonów. Współpracuje z Festiwalem Themersonów w Płocku od początku jego istnienia. Twórczość tej niezwykłej pary artystów była tematem wielu jej wykładów, prezentacji, wystaw i publikacji w Polsce, Japonii, Izraelu, Białorusi, Szwajcarii, Ukrainie, Litwie, Australii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji i in. Obecnie jest w trakcie realizacji rocznego projektu finansowanego przez Program Kultura – fundusze EOG, inspirowanego twórczością Themersonów i kończy pracę nad biografią Franciszki i Stefana, z którymi łączyła ją przyjaźń przez 10 ostatnich lat ich życia.

Prowadzi nomadyczny tryb życia w poszukiwaniu uniwersalnych wartości i piękna.

Program międzynarodowego festiwalu sztuk performatywnych

„Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim.”

19-22 lipca 2023, Muzeum Mazowieckie Płock

19 lipca 2023
10.00Oficjalne rozpoczęcie festiwalu z udziałem dyrektora Muzeum Mazowieckiego Leonarda Sobieraja, kuratorki festiwalu Małgorzaty Sady, kuratorki Kunstbanken Hamar Ingrid Blekstad – aula Kolegialna 6
10.30„Prawdy o domu” – performance grupowy uczestników warsztatów prowadzonych przez VestAndPage poprzedzających festiwal – patio art deco, Kolegialna 6
11.45Gamze Öztürk – „Eli belinde/Hands on Hips”, sala wystaw czasowych, ul. Kolegialna 6
12.45Wolodymyr Topiy – „I see myself only from the side… leaving” – performance – przestrzeń przed muzeum
13.20Hana Umeda – „Endless Box” – patio kamienicy secesyjnej, ul. Tumska 8
14.00Małgorzata Sady, oprowadzanie po Galerii Themersonów, ul. Kolegialna 6, I piętro budynku art deco
15.00-17.00  Przerwa
17.00Ronald Bal – „When the Colours of the Mind Turn to Reflex-Resist-Reset”, patio budynku art deco przy ul. Kolegialnej 6
18.00Nigel Rolfe – performance – „Hide In Dark Corners” – podwórko muzeum
19.15Dorothea Schurch – „Audioscore” – aula, Kolegialna 6
20.00Tanya Brüggemann – „Spiral Lamina” – koncert (fortepian)– patio w budynku secesji Tumska 8
21.30Joanna Rajkowska – „Let me wash your hands” – dwukanałowa video instalacja – ściana zewnętrzna budynku art deco przy ul. Kolegialnej 6
Po filmie Spotkania z artystami – patio art deco, Kolegialna 6
20 lipca 2023
od 10.00Ilona Sękowska, „Patriotyzm wykluczenia, czyli Pat(o)riotyzm”, parking
11.00Hedda Roterud Amundsen – „Dude, where’s my horse” – aula , Kolegialna 6
11.30Anina Müller – „GRMW”, performance – sala wystaw czasowych, Kolegialna 6
od 12.00Irena Wiszniewska – „Uliczna opowiadaczka wymyśla historie specjalnie” – działanie interaktywne – deptak przed muzeum (działanie powtarzane przez 3 dni)
12.00
12.30Kjetil Skoyen – „Paris walks” – performance – aula
13.15Maya Gordon – „Historia z mojego dzieciństwa” – partio kamienicy secesyjnej, Tumska 8

15.00 – 17.00
Przerwa
17.00 Olga Chyhryk – Dim/Dom – przed muzeum
17.45Andrea Saemann i Kris Regn – “The narrative Variation of Lady Godesses and Translocal Spirits”, performance podwójny – aula, Kolegialna 6
19.00John Kameel Farah – koncert (organy i elektronika) – Katedra Płocka
21.00Laurie Anderson – „A Virtual Reality od Stories” – film – ściana budynku art deco, Kolegialna 6
Po Spotkania z artystami – patio art deco, Kolegialna 6
21 lipca 2023
10.00Petro Riaska – „Działania litopysne” – przed muzeum
10.45Siije Strande Øktner – „Bukiet do trumny” – parking
Od 11.00Marilyn Arsem „be still/Innehalten” – performance dla jednego widza, patio kamienicy secesyjnej, Tumska 8
11.45Mariya Hoyin – performance – sala wystaw czasowych, ul. Kolegialna 6
Od 12.00Irena Wiszniewska – „Uliczna opowiadaczka wymyśla historie specjalnie” – działanie interaktywne – deptak przed muzeum (działanie powtarzane przez 3 dni)
13.00Rita Marhaug – „The Donor (of life and death)” – przed muzeum
13.30 Kurt Johannessen – performance – sala wystaw czasowych, ul. Kolegialna 6
14.00Paweł Korbus – performance – patio art deco, ul. Kolegialna 6
14.30Natalia Zagorska-Thomas – „Perpetual dress” – performance/instalacja/video – patio art deco, ul. Kolegialna 6
15.00 – 17.00 Przerwa
17.00Dominik Jałowiński – multimedia performance – aula, ul. Kolegialna 6
18.00Ewa Zarzycka – „Performance mówiony” – sala wystaw czasowych, Kolegialna 6
18.30 Yaryna Szumska – performance – patio kamienicy secesyjnej – ul. Tumska 8
19.15Jolanta Krukowska – performance – sala wystaw czasowych, ul. Kolegialna 6
19.50Ola Kozioł – „Album” – patio kamienicy secesyjnej, ul. Tumska 8
20.15Weronika Lewandowska – „Prompt – multimedialne działanie – poezja spokenword” – patio art deco, ul. Kolegialna 6
Po performansieSpotkanie z artystami, patio art deco, ul. Kolegialna 6
22 lipca 2023
10.00Igor Piątek, „Gaik”, przed muzeum
11.00Dorothea Rust – „L’animoteur 14 – donkey stor(i)es” – deptak przed muzeum
Od 11.00Marilyn Arsem – „be still” one to one performance – patio Tumska 8
12.00Alastair MacLennan – „In Still” – patio art deco, ul. Kolegialna 6
Od 12.00Irena Wiszniewska – „Uliczna opowiadaczka wymyśla historie specjalnie” – działanie interaktywne – deptak przed muzeum (działanie powtarzane przez 3 dni)
13.30
14.00
Natalia Zagórska-Thomas – „Stoliczku nakryj się” – performance/projekcja video/instalacja – patio Kolegialna 6
Ines Amado – „Earthing call” – patio art deco, ul. Kolegialna 6
14.30Sylwia Hanff – „Wojny. Święta krew śniących” – sala wystaw czasowych, ul. Kolegialna 6
15.00-17.00Przerwa
17.00Laura Bartolomei – „Dorme” – teatr lalkowy – aula, ul. Kolegialna 6
18.00Robert Jędrzejewski, „Działania” – sala wystaw czasowych, ul. Kolegialna 6
19.00Andriy Helytovych – performance – patio art deco, ul. Kolegialna 6
20.00Anna Chudzik-Pawlik – „oto ciało MOJE” – patio kamienicy secesyjnej, ul, Tumska 8
20.45 Caroline Bagnall – „Sketching” – aula, ul. Kolegialna 6
21.10VestAndPage – „1 9 Monolog” – sala wystaw czasowych, Kolegialna 6

Artyści

Festiwal Sztuk Performatywnych