Listopad i grudzień 2023 to w Muzeum Mazowieckim w Płocku czas realizacji warsztatów, oprowadzań i pokazów w ramach projektu „Opowieści”.
- Propozycja dla najmłodszych
Kochanie dzieci, kochani rodzice, ciocie, wujkowe, babcie i dziadkowie!
Serdecznie zapraszamy Was na rodzinny, weekendowy pokaz animacji dla dzieci autorstwa Serafiński Studio.
9 grudnia, o godz. 11.00 oraz o godz 13.00 na naszej auli przy ul. Kolegialnej 6 wyświetlimy dla Was kilka odcinków wspaniałych seriali dla dzieci – „Agatka” i „Szmatkowe Królestwo”.
Wstęp jest darmowy. Po pokazie mamy w planach zabawy integracyjne oraz upominki dla każdego dziecka! Całość potrwa ok. 1,5 godziny.
Uwaga – na darmowe pokazy animacji zapraszamy także grupy przedszkolne. Organizujemy je od 5 do 8 grudnia, zawsze o godz. 10.00 i 12.00. Pokazy w połączeniu z zabawą trwają godzinę. Zapisy pod nr telefonu – 24 364 70 83.
„Szmatkowe królestwo”
Seria dla dzieci w wieku przedszkolnym. Księżniczka Bianka I Chomik Albert mieszkają w Szmatkowym Królestwie, gdzie wszystko zrobione jest ze skrawków materiału. Są dziećmi w wieku przedszkolnym o różnych temperamentach, ale wspaniale spędzają ze sobą czas poznając świat i innych mieszkańców Królestwa. Każdy odcinek jest oddzielną opowieścią z codziennego życia obojga dzieci i ich najbliższych przyjaciół Taty Króla, Mamy Królowej, Wróbla Stefana, Chomika Drwala, Słońca i Księżyca i innych mieszkańców szmatkowej krainy.
„Agatka”
Animowana seria dla dzieci w wieku 3 – 9 lat. Bohaterką filmów jest pięcioletnia Agatka. W przygodach wykreowanych przez wyobraźnię dziewczynki, zawsze towarzyszy jej przyjaciel Chomik Cyryl, domowe zwierzątko, którym Agatka opiekuje się i którego uczyniła swoim powiernikiem i towarzyszem zabaw. Agatka jest rezolutną gadułą, ciekawską i pozytywnie nastawioną do świata. Pomysłodawcą serii i autorem scenariuszy jest Jan Steliżuk, za plastykę filmu i wygląd postaci odpowiadają Teresa i Sławomir Zalewscy a przygody Agatki ubarwił swoją muzyką Robert Ochnio.
Serafiński Studio
Zostało utworzone przez Marka Serafińskiego w 2004 roku początkowo jako Serafiński Studio Graficzno-Filmowe. Głównym profilem działalności studia są krótkie animacje autorskie oraz filmy dla dzieci. W bogatym dorobku studia znajduje się także 50-minutowy film dokumentalny z elementami animacji pt. JANKA oraz produkcja międzynarodową pt. INWENTORIUM ŚLADÓW.
Od 2017 roku firmę prowadzi Małgorzata Bosek-Serafińska.
- Propozycja dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych
Serdecznie zapraszamy uczniów klas 5 – 8 wraz z nauczycielami na warsztaty „Ja i cały świat oprócz mnie” inspirowane twórczością Franciszki i Stefana Themersonów, związanych z Płockiem i cenionych na całym świecie awangardowych artystów. Warsztat trwa ok. 2 godzin. Udział w nim jest darmowy. Do wyboru są dni – 21, 22, 23 i 24 listopada.
Pierwsza część warsztatów będzie to przedstawienie Teatru Form Wielu, druga część polegać będzie na zabawie plastycznej.
Warsztaty themersonowskie mają na celu zapoznanie dzieci z twórczością Themersonów, pogłębienie poczucia własnej tożsamości i jej społecznych aspektów oraz rozwój zdolności kreatywnych.
Treści zawarte w książkach „Przygody Pędrka Wyrzutka”, „Przygody Marcelianka”, „Poczta”, „Narodziny liter” pozwolą na rozmowę z dziećmi o nich samych, o tym, kim są, czym się różnimy, a w czym jesteśmy podobni, oraz o komunikacji.
Na zapisy czekamy pod numerem telefony 24 364 70 72 i 24 364 70 83.
Warsztaty i oporowadzania są częścią projektu „Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawy o nim”, realizowanego przez Muzeum Mazowieckie w Płocku w partnerstwie z Centrum Sztuki Współczesnej Kunstbanken w norweskim Hamar, a finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG_ 2014 – 2021.
- Propozycja dla uczniów i nauczycieli szkół średnich
Uczniów szkół średnich zapraszamy na darmowe warsztaty ze stołem trikowym oraz na zajęcia poświęcone poezji semantycznej.
Warsztat ze stołem trikowym to warsztat z tworzenia animacji przy użyciu – właśnie – stołu trikowego. Stół taki był częścią autorskiej koncepcji tworzenia animowanych obrazów stworzonej przez Themersonów. Warsztat zachęca młodzież do własnych eksploracji w procesie „tworzenia widzeń”.
Zajęcia poświęcone poezji semantycznej odwołują się do koncepcji poezji semantycznej Stefana Themersona polegającej na wykorzystywaniu do tworzenia poezji słownikowych definicji słów. Na czym to polega, jaki jest sens i cele takiego konceptu – o tym przekonają się uczestnicy podczas gier ze słowami, które będą częścią tego warsztatu.
Terminy:
12 grudnia
10. 00 – Warsztat themersonowski ze stołem tricowym dla licealistów
12. 00 – Warsztat themersonowski ze stołem tricowym dla licealistów
13 grudnia
10. 00 – Warsztat themersonowski z poezji semantycznej dla licealistów
12. 00 – Warsztat themersonowski z poezji semantycznej dla licealistów
Na zapisy czekamy pod numerem telefony 24 364 70 72 i 24 364 70 83.
- Propozycja dla grup osób ze szczególnymi potrzebami
Zapraszamy na darmowe oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie „Pochwała szczęśliwego przypadku”. Na zapisy czekamy pod numerem telefony 24 364 70 72 i 24 364 70 83.
Pokazy, oprowadzania i warsztaty są częścią projektu „Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawy o nim”, realizowanego przez Muzeum Mazowieckie w Płocku w partnerstwie z Centrum Sztuki Współczesnej Kunstbanken w norweskim Hamar, a finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG_ 2014 – 2021).
Propozycja dla rodzin
Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na warsztaty rodzinne z udziałem przedstawicieli płockiej społeczności romskiej realizowane w ramach projektu „Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim”. Spotkajmy się 19 grudnia, o godz. 17.00 w sali edukacyjnej muzeum przy ul. Kolegialnej 6.
Prowadzący warsztaty – Anna Bułat i Rajmund Siwak z Fundacji w Stronę Dialogu opowiedzą baśń romską ze zbioru Jerzego Ficowskiego „Gałązka z drzewa słońca” i przywołają historie o tym, jak dawniej, w taborach wędrowali Romowie, zwani niegdyś Cyganami. Powiedzą też, dlaczego obecnie nie używamy tego określenia.
Uczestnicy warsztatów – rodzice i dzieci – wykonają piękne witrażowe gwiazdy do ozdoby okien z barwnej, woskowanej bibuły. Dzieci dostaną także wiersz romskiej poetki Papuszy w języku romskim i polskim – zaproponujemy im upiększenie wydruków bogatymi zdobieniami.
Ania z Rajmundem zaproponują rozmowę o własnych doświadczeniach Romów żyjących w Polsce i spotkaniach z Romami naszych gości.
Razem odczarujemy stereotypowy obraz „Cygana”, który panuje w naszym społeczeństwie.
Serdecznie zapraszamy na to wyjątkowe, świąteczne spotkanie. Wstęp jest darmowy! Prosimy jedynie o zgłoszenie swego udziału telefonicznie – nasz nr telefonu to 24 364 70 83.