Ideą przewodnią wystawy „Pochwała szczęśliwego przypadku” jest zbieg okoliczności zachodzący w procesie artystycznym. Trójka prezentowanych na wystawie artystów, każdy na swój sposób, swymi pracami nawiązuje także do polskiej bogatej tradycji filmowej. Ekspozycja oferuje różnorodne i interaktywne doświadczenia dla widzów w każdym wieku oraz projekcje dwóch serii polskich filmów animowanych w norweskiej wersji językowej.
Artyści – Victoria Sara Davis, Grzegorz Rogala, Stanisław Furman – pokażą swe nowe prace, dzieła, które powstały specjalnie z okazji wystawy. Są to: duża, wielokanałowa instalacja wideo wyświetlana na sześciu wolnowiszących ekranach, stworzona przez wielokrotnie nagradzaną reżyserkę Victorię Sarę Davis, interaktywna instalacja, w której widz pomaga w dokończeniu pracy autorstwa Grzegorza Rogali i film dokumentalny Stanisława Furmana.
Przypadkowość za pomocą sztucznej inteligencji konstruuje zarówno narrację, jak i wizualność w pracy Grzegorza Rogali (ur. 1956). Instalacja przedstawia dwie osobowości artystyczne (kobietę i mężczyznę) posiadające dwie indywidualne ścieżki, które łączą się w jedną, zachowując przy tym ich indywidualny charakter. W pracy Rogala wykorzystuje sztuczną inteligencję. Artysta jest od 10 lat zajmuje się filmem artystycznym, fotografią i sztuką interaktywną, a od 1988 roku prowadzi studio filmowe.
Instalacja wideo Victorii Sary Davis (ur. 1983) nosi tytuł „Ślady” i jest poetycką narracją o polskich artystach Franciszce (1907-88) i Stefanie Themersonach (1910-88). Byli oni pionierami kina awangardowego w Polsce i ważnymi postaciami w awangardzie europejskiej lat 30. i 40. XX wieku. W instalacji, na sześciu swobodnie wiszących ekranach, wyświetlane są różne fragmenty filmów. Davis urodziła się w Polsce, dorastała w Wielkiej Brytanii. Studiowała film dokumentalny na Sorbonie we Francji i zdobyła za swoje filmy kilka nagród. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.
Stanisław Furman (ur. 1973) nakręcił dokument na podstawie materiału filmowego znanego reżysera Tomasza Pobóg-Malinowskiego (1940-2015). Film opowiada o Themersonach.
Wystawie towarzyszyć będą projekcje dwóch polskich serii filmów animowanych dla dzieci – „Aggie” (6-9 lat) i „Patchwork Kingdom” (3-5 lat) w norweskich wersjach językowych. Producentem filmów jest Serafiński Studio z Warszawy, a producentem jest Małgorzata Serafińska-Bosek (ur. 1968). W 2023 roku „Patchwork Kingdom” zakwalifikowało się do konkursu najważniejszego międzynarodowego festiwalu filmów animowanych w Annecy we Francji.
Wystawa prezentowana była jesienią 2023 roku w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Muzeum jest partnerem Kunstbanken w realizacji projektu „Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Kuratorką wystawy jest Małgorzata Sady.