Torbjørn Kvasbø

O artyście

Torbjørn Kvasbø to uznany na całym świecie artysta ceramik, którego kariera trwa już nieprzerwanie od kilku dekad. Tworzy dzieła, które kwestionują i przesuwają zarówno osobiste granice, jak i fizyczne ograniczenia nośnika artystycznego przekazu. Monumentalne prace z serii zatytułowanej „Stakk” („Stos”) to archetypiczne kształty naczyń wykonane z ręcznie modelowanych cylindrycznych rur ułożonych w stos i uformowanych w spiralę.

Kvasbø tworzy ekspresywne rzeźby, które poddają próbie ograniczenia i możliwości materiału, jednocześnie pokazując siłę, możliwości ciała i energię artysty. Źródłem inspiracji artysty są przedmioty codziennego użytku i techniki manualne. Nazwa serii nawiązuje do tradycyjnej techniki suszenia, na potrzeby której siano lub torf układano w okrągłe stosy. Rzeźby wykonane są z ręcznie modelowanych cylindrycznych rur ułożonych w stosy mające kształt spiral. Tworząc swoje wysokie rzeźby w kształcie rur, artysta umieszczał kolejne rury wewnątrz innych do chwili, w której masa materiału przeważała konstrukcję do przodu i w dół.

Torbjørn Kvasbø (ur. w 1953 r.) był profesorem i kierownikiem Zakładu Ceramiki na Uniwersytecie w Göteborgu (Szwecja) w latach 1996-2000 oraz pracował na Uniwersytecie Sztuki, Rzemiosła i Designu Konstfack w Sztokholmie w latach 2000-2008. Jest przewodniczącym Międzynarodowej Akademii Ceramiki z siedzibą w Genewie, a ostatnio nadano mu honorowy tytuł profesora na Uniwersytecie Ceramiki w Jingdezhen (Chiny).

Kvasbø jest często zapraszany na wystawy, warsztaty, prezentacje i wykłady na całym świecie, a jego prace znajdują się w norweskich i międzynarodowych kolekcjach dzieł sztuki. Artysta otrzymał szereg norweskich i międzynarodowych nagród, w tym nagrodę główną na Międzynarodowym Biennale Ceramiki w Gyeonggi (Korea Południowa) w 2017 r.

Informacje dodatkowe

Kraj pochodzenia: Norwegia