Warsztaty VestAndPage

12-18 lipca 2023

Informacja: Wstęp wolny
Data wydarzenia: 12-18 lipca 2023
Miejsce wydarzenia: Kolegialna 6, Płock
Adres wydarzenia: ul. Kolegialna 6, Płock

Warsztaty VestAndPage odwołujące się do twórczości Themersonów

PRAWDY O DOMU. ZAPROSZENIE NA WARSZTATY/ WSPÓLNE TWORZENIE Z VESTANDPAGE

Stań się częścią naszego międzynarodowego Festiwalu Performance. Zapisz się na darmowe warsztaty, pracuj z uznanymi artystami i stwórz z nimi performance, który zaprezentowany będzie na otwarciu naszego festiwalu. Spędź z nami tydzień inny niż wszystkie. Poszukaj z nami PRAWDY O DOMU.

Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach/ wspólnym tworzeniu z duetem artystycznym VestAndPage.

Termin: 12 – 18 lipca 2023
Godziny: 10.00 – 17.00 (z przerwą 13.00 – 14.00)
Miejsce: patio Muzeum Mazowieckiego w Płocku przy ul. Kolegialnej 6
Zapisy: a.plocieniak@muzeumplock.eu, j.michalska@muzeumplock.eu
Prowadzenie: VestAndPage
Termin prezentacji: 19 lipca 2023

Prowadzący:
Od 2006 roku niemiecka artystka Verena Stenke oraz urodzony w Wenecji artysta i pisarz Andrea Pagnes współpracują jako VestAndPage – duet performerów, realizatorów filmów, kuratorów wydarzeń artystycznych, którzy także piszą, opracowują publikacje i realizują artystyczne projekty społecznościowe. Działali w lodach Antarktydy, u podnóża Himalajów, w bezkresnej Ziemi Ognistej, w wojskowych enklawach czy w prehistorycznych jaskiniach. Ich prace były prezentowane w przestrzeniach publicznych, teatralnych, muzealnych, galeryjnych i kinowych na całym świecie. Są założycielami i dyrektorami Międzynarodowego Tygodnia Sztuki Performance w Wenecji. Prowadzą mistrzowskie kursy wspólnego tworzenia, gościnnie wykładają w uczelniach artystycznych na całym świecie.
Warsztaty/ Wspólne tworzenie, które VestAndPage poprowadzą w Płocku, odwoływać będą się do realizowanego przez nich w latach 2017-2020 cyklu performatywnych oper poświęconych idei DOMU. Jak tłumaczą artyści – w czasach, w których ludzie wciąż się przemieszczają – z konieczności lub z wyboru – cykl DOM jest rozważaniem nad ideą domu oraz miejsc do których przynależymy. Jednocześnie kwestionuje niepewny parasol państwowych systemów i norm, które przypisują konwencjonalne znaczenia zarówno zbiorowości, jak i miejscom.
Efektem warsztatów będzie performance-opera współtworzona przez wszystkich uczestników, wynikła z migracji do swego wnętrza i relacji wzajemnych. Odpowiadać będziemy na pytania – czy prawdziwy dom jest tam, dokąd zmierzamy? Czy prawdziwy dom jest tam, gdzie jesteśmy? Czy dom to miejsce, moje ciało, wspomnienie, uczucie, palenisko… Twoja ręka? Czy dom jest czymś oczywistym, czy może pracą? Jak to jest, że pochodzimy z jakiegoś kraju? Jak to jest, że człowiek może powstać z pojęcia?

Płockie warsztaty będą wznowieniem cyklu realizacji VestAndPage z lat 2017-2020, które miały miejsce w Reggello (I Left My Story Home); Salonikach (Egida VI); Belgradzie (Po strachu); Wenecji (Wróć do domu); Sopocie (Matka); Ostendzie (Tratwa); Frankfurtcie (Stolica); Karyntii (Nie-dom | Jeszcze | Ten dom); Wenecji (Anam Cara); Formenterze (O’Torre); Rydze (Wszystkie i żadne); Bad Rappenau (Tu i teraz).

Tym razem czas na Płock. Zapraszamy. Udział w warsztatach jest darmowy.
Inne koszty – podróż, zakwaterowanie i wyżywienie pokrywają uczestnicy.
Festiwal oferuje pomoc w znalezieniu tanich noclegów.