Alastair MacLennan

Alastair MacLennan

O artyście

Klasyk sztuki performance. Studia: 1960-1965 Duncan of Jordanstone College of Art Scotland, 1966-1968 School of Art Institute w Chicago. Zainteresowany tematyką: etyczną, estetyczną, polityczną. Prowadzi działalność pedagogiczną w wielu uczelniach artystycznych. Członek międzynarodowej grupy performerów „Black Market”. Mieszka i pracuje w Belfaście. Często podejmuje temat sytuacji politycznej w Irlandii Północnej. Jak sam mówi: Sztuka to demonstrowane łączenie i rozładowywanie konfliktów w działaniu, czy to duchowym, religijnym, politycznym, osobistym, społecznym czy kulturalnym. Uzdrawiać to scalać.

Charakterystyczne od lat siedemdziesiątych są jego wielogodzinne wystąpienia (nawet 144 godzin, zwykle artysta nic nie jadł i nie spał przez cały czas ich trwania). Kilkakrotnie prezentował swoje performance w Polsce.

” IN STILL”

Actuation (performance/instalacja)

„Podstawową funkcją sztuki jest łączenie naszych światów mentalnych i fizycznych. Nasz bezczelny materializm zredukował sztukę do statusu kulturowego przedmiotu na sprzedaż. „Rzeczywistej” kreatywności nie można ani kupić, ani sprzedać, choć jej łuski, skorupy i skórki często stają się przedmiotem komercyjnym. Sztuka może korzystać z metasystemów bez nadmiernego polegania na fizycznych pozostałościach i towarzyszących im rynkowych przepychankach, szarpaninach i kłótniach”.

„Sztuka demonstruje pragnienie i wolę idącą „w kierunku” rozwiązania wewnętrznego i zewnętrznego konfliktu o charakterze duchowym, religijnym, politycznym, osobistym, społecznym czy kulturowym… czy będącego połączeniem tychże”.

„Oprócz ekologii środowiska naturalnego, istnieje ekologia umysłu i ducha, gdzie jeden z ich jest zintegrowanym aspektem „drugiego”. Wyzwaniem, wobec którego stajemy dziś, jest życie zintegrowane Już jesteśmy spóźnieni. Czas, który mamy, nie jest tak ważny, jak czas, który „tworzymy”.

„Pozostają kwestie następujące:

Etyka – Estetyka

‘Outsider’ – instytucje polityczne/społeczne

Religijna/polityczna bigoteria – inkluzywna tolerancja

‘Zaniedbanie’ – odpowiedzialność publiczna/prywatna

Ścierające się ze sobą lub konsensusowe środki politycznej/społecznej poprawy

Śmierć – rozkład

Nowe życie i mutacja

Transformacja”

Informacje dodatkowe

Kraj pochodzenia: Irlandia Północna/Szkocja