Andriy Helytovych
O artyście
Ukończył Lwowską Wyższą Szkołę Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej oraz Lwowską Narodową Akademię Sztuk Pięknych, gdzie studiował malarstwo. Działa jako performer od 2015 roku. W 2017 roku odbył staż w Galerii Labirynt (Lublin) w ramach programu stypendialnego Gaude Polonia. Brał udział w wielu festiwalach sztuki performance zarówno w Ukrainie, jak i za granicą. Współtwórca projektu Zabih (2017). Wykłada we Lwowskiej Szkole Artystycznej (od 2020). Mieszka i pracuje we Lwowie.
Działania artysty nie zawsze mają jednolity charakter i formę. Dla Andriya ważne jest zainstnienie w określonym środowisku w czasie rzeczywistym, wykorzystywanie napięcia, które pojawia się w danej chwili, akceptowanie błędów i unikanie z góry określonego zakończenia. Podstawą działania jest często pozbawiona znaczenia forma skojarzeniowa, która wychodząc od okoliczności miejsca i zmieniając się w trakcie performance, ujawnia ukryty potencjał poznawczy, komunikacyjny i terapeutyczny niepowtarzalnej sytuacji.
Artysta zazwyczaj posługuje się intuicyjną formą plastyczną i wizualną w miejsce narracji jako sposobem na ucieleśnienie nieświadomych lęków. W swoim performansie rozmyślać będzie nad wojną w Ukrainie, ale także poszukiwać ogólnych, uniwersalnych tematów. Dwa panele- dwie ściany, mogą być różnie interpretowane – jako budynek, dom, schronienie, pancerz, fortyfikacja, granica. Trzeba będzie zrównoważyć ich ciężar, czasem złożyć jak domek z kart, przesunąć – jak domy, pływające po wysadzeniu przez Rosjan tamy w Kachowce. Jasna będzie ich rola jako narzędzia dla człowieka – można je zniszczyć, ale też odbudować, przesunąć, zwrócić. Mogą stać się grobem po ostrzale. Dwie ściany jako dwie kolumny pozwoliły Samsonowi pokazać swoją nadludzką siłę i wolę. Ludzie szli na czołgi z gołymi rękami…