Gamze Öztrürk

O artyście

Gamze Öztürk jest turecką performerką mieszkającą obecnie w Rotterdamie (Holandia). Koncentruje się na sztuce na żywo, sztuce instalacji i mediach opartych na soczewkach. Bada symbole i motywy używane przez anatolijskie kobiety oraz eksploruje ich ukryty język poetycki w rękodziełach, takich jak dywany, dywany, hafty i włosy. Jej celem jest zbadać metodę, która tłumaczy żeńskie języki niewerbalne w różnych dyscyplinach, prezentacja starożytnych, liczących setki lat rytuałów.
Gamze ma tytuł licencjata w dziedzinie sztuki i projektowania oraz studia podyplomowe w „Studio Oyuncuları” Inscenizacja Performatywna – Akademia Aktorska w Stambule. Swoje prace wystawiała m.in. na Międzynarodowym Tygodniu Sztuki Performance w Wenecji w Europejskim Centrum Kultury w Wenecji, P.S. Performance Site w Hadze i DOOResidency w Amsterdamie. Obecnie jest na studiach magisterskich magistra w Holenderskim Instytucie Sztuki (DAI) w Holandii.

W Płocku zaprezentuje spektakl „Eli Belinde / Hands-on-Hips” inspirowany przez czarujący motyw anatolijskiego dywanu o tej samej nazwie. W jej performansie-instalacji artystka używa wrzecion, ludzkich włosów i tatuaży na swoim ciele, tworząc narracyjną strukturę z przedpatriarchalnych rytuałów szamańskich z Anatolii. Jej występ jest częścią szerszej badania nad językami performatywnymi i starożytnymi rytuałami w kulturach Wschodu. Spektakl jest częścią jej trwającej serii „Fertile Crescent”.


Informacje dodatkowe

Kraj pochodzenia: Turcja/Holandia