Maya Gordon
O artyście
Artystka zajmująca się wieloma technikami: rysunkiem, malarstwem, kolażem, instalacją. Ukończyła Szkołę Sztuk Pięknych i Rzemiosł Artystycznych Bezalel w Jerozolimie, a także studia podyplomowe w Atelier 63 w Haarlemie i na Akademii im. Jana van Eycka w Maastricht.
Swoje prace wystawiała m. in. na wystawach: „Zuzanna Ginczanka. Tylko szczęście jest prawdziwym życiem” w 2015 w Muzeum Literatury w Warszawie oraz w 2016 w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie; „Figury retoryczne. Warszawska rzeźba architektoniczna 1918-1970” w 2015 i „Tratwa Meduzy” w 2006 w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni – Oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie; „Plica polonica” w 2014 i „Architektura intymna, architektura porzucona” w 2006 w Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu; „Golden Hands” w 1995 w Herzliya Museum of Contemporary Art w Izraelu.
Od 1975 roku mieszka i pracuje w Amsterdamie.
Historia z mojego dzieciństwa
W 2019 roku w ramach Festiwalu Narracje w Gdańsku Maya Gordon zaprezentowała dużych rozmiarów obiekt – nadmuchiwany imbryk – będący przywołaniem jednego z magicznych przedmiotów znajdujących się w kredensie w jej domu rodzinnym. Zapamiętany z dzieciństwa i odtworzony przez artystkę skarb swoim rozmiarem podkreśla bogactwo wspomnień. Z jednej strony imbryka wysokiego na 3.5 m. Maya maluje siebie jako dziewczynkę stawiającą kroki taneczne, a z drugiej strony jako dojrzałą kobietę, tańczącą z taką samą energią jak mała dziewczynka. Taniec, który jest tu metaforą życia przyjmuje postać ciągłego i twórczego procesu.
Dzieło Mayi Gordon – odtworzone naczynie – stanowić będzie centralny punkt performance’u, podczas którego artystka rozmawiać będzie z Tadeuszem Woleńskim, polskim intelektualistą mieszkającym w Tel Awiwie i Atenach. Opowieści z dzieciństwa będą wspomnieniami związanymi z przedmiotami i bliskimi ludźmi z tamtego czasu. Historia Mai zaczyna się w Polsce, z której wyjechała na przymusową emigrację do Jerozolimy. Po studiach artystycznych w Izraelu wybrała Amsterdam na miejsce stałego zamieszkania. Tęskni za Polską i Izraelem. W obydwu tych krajach stara się być kilka razy w roku. Maya jest niezwykle utalentowaną artystką, wspaniałą, skromną i wyjątkową osobą. Jej dzieła mówią o niej samej, o jej wnikliwych obserwacjach i żywych wspomnieniach. Troska o pamięć jest immamentną częścią jej życia i twórczości.
Opracowanie: Sarmen Beglarian / Biuro Wystaw, Warszawa