Nigel Rolfe

Nigel Rolfe

O artyście

Artysta uważany jest za jednego z pionierów sztuki performance. Od 1974 roku mieszka i pracuje w Dublinie, co wywarło znaczący wpływ na jego twórczość. Kariera artystyczna Nigela rozpoczęła się w latach 70. od Rzeźb w ruchu. W 1978 roku przez 14 dni budował rzeźbę wieży z surowego drzewa i gliny na widoku publicznym (Red Wedge. A 4′ Square Stacked and Wedged Tower). W ten sposób poszerzył rozumienie rzeźby, włączając w nią samą czynność tworzenia. Następnie artysta skoncentrował się na kontakcie ciała z przestrzenią, materiałami i czasem. Wczesne prace performatywne Rolfe’a –  pojęcie „performance” nie było wówczas używane – podlegały ewolucji w latach 80. wkraczając w świat dźwięku, wideo i fotografii. Jednocześnie artysta realizował prace polityczne i aktywistyczne: W performance o ogromnej sile oddziaływania (np. The Rope That Binds Us Makes Them Free, 1983) odniósł się do irlandzkiej wojny domowej (The Troubles), ucisku kolonialnego i własnego konfliktu tożsamości jako brytyjskiego artysty mieszkającego w Irlandii. Tematy te do dziś nie straciły na aktualności.

Od 1992, kiedy to wydał album „Lament”w wytwórni Petera Gabriela Real World Records, Rolfe jest również znany jako muzyk i producent. Magazyn Rolling Stones nazwał „Lament” „jednym z najlepszych albumów world music wszechczasów”.

Artysta pracuje obecnie nad nowymi utworami dźwiękowymi, a jego album „Island Stories” został niedawno ponownie wydany przez All City Records/Bandcamp.

 Rolfe coraz częściej mówi o kruchości życia realizując „dzieła tworzone na żywo” (tak je nazywa). Małe drzewko bonsai płonie w rękach artysty. Sztuka performance pozostaje centralnym elementem jego działań multimedialnych: przestrzennie usytuowane ciało w wymianie z teksturą świata. „Pokazywałem prace w wielu muzeach, również na wystawach retrospektywnych, ale teraz występuję w przestrzeniach otwartych. Moja jaźń i ciało ukazywane są tu i teraz.  Dlaczego to robię? Podstawowe zasady, którymi mogę się podzielić: bądź bezpośredni, nie polegaj na przyzwyczajeniach, zachowaj świeżość, zawsze twórz pracę o czymś” – mówi Nigel Rolfe.

Duże wystawy retrospektywne Nigela Rolfe’a były pokazywane w Irish Museum of Modern Art w Dublinie, Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris, Red Brick Museum w Pekinie. Artysta brał udział w Biennale w São Paulo, Busan, Wenecji i Gwangju, w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Rolfe był profesorem w Royal College of Art w Londynie i wykładowcą na wielu uniwersytetach w USA, Europie i Azji, a także profesorem wizytującym na Uniwersytecie Yale.

Informacje dodatkowe

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania