Weronika Lewandowska
O artyście
Poetka spoken wordowa, performerka, doktorka kulturoznawstwa, badaczka, twórczyni i kuratorka doświadczeń XR. Współreżyserka i współtwórczyni scenariusza VR-u „Noccc”– wirtualnego poematu erotycznego, który miał swoją premierę na Sundance Film Festival i został nagrodzony za najlepszy immersyjny dźwięk na Cinequest Film & VR Festival w San Jose (2021).Autorka scenariusza eksperymentalnego słuchowiska o queerowej Warszawie pt. „Pryzmat” (reż.Grzegorz Jaremko).Eksperymentuje z interdyscyplinarnymi formami poezji. Od lat silnie związana z międzynarodową sceną poezji mówionej i slamu poetyckiego.
W swojej praktyce artystycznej i badawczej koncentruje się na nowych narzędziach medialnych i immersyjnych sposobach ekspresji, które ingerują w cielesność, ucieleśniają obecność i mają potencjał tworzenia niebinarnych cyfrowych historii. Prowadzi warsztaty z immersyjnego storytellingu i kreatywnego pisania.
Otrzymała Stypendium Artystyczne Miasta Stołecznego Warszawy i Stypendium dla Poetów i Poetek SDK-u w 2021. Artist in Residence w ramach The Performing Art International Visegrad Fund w Pradze w 2020. Artist in Residence w RUK/Network of Art and Culture Research Centers, Kilba2Lab w Mariborze w 2021.
Była uczestniczką warsztatów P.A.S. “Performance Art Studies #39 “Creaking Wooden Fish” (w ramach programu edukacyjnego Venice International Performance Art Week). Wywiad dla “The Writing Platform”: Can you experience a lyrical situation and a poem with your own body? Wiersz “Noccc”, videoklip z projektem plan.kton: https://www.youtube.com/watch?v=OYGy392giwo.
Prompt
Multimedialne działanie, poezja spokenword (work-in-progress)
“Hej Siri, czy masz ciało?” – to pytanie przeplata się przez spokenwordowy poemat Weroniki Lewandowskiej, który stał się punktem wyjścia do multimedialnego performansu Prompt. Autorka w swoim działaniu prognozuje „pogodę przyszłości”, tworząc multimodalne prompty, szukając kreatywnego i krytycznego dialogu ze sztuczną inteligencją i jednocześnie zastanawiając się czy pomoże ona w podejmowaniu lepszych decyzji kluczowych dla ludzkości. Czy dzięki niej możemy uniknąć wojen i będziemy rozwijać współpracę? Czy sztuczna inteligencja – bez ciała – wykształci substytut “ucieleśnionego pamiętania”?
Lewandowska od kilku lat eksploruje sztukę XR (Expanded Reality), projektując przestrzenne, immersyjne metafory. W nowym działaniu – formie prototypu performansu/środowiska rozszerzonego – pojawiają się różne obiekty, których źródło nie do końca jest oczywiste. Nakładają się one na gesty ciała, przestrzeń, słowa, rzeczy. Czasem to rozszerzona rzeczywistość lub złudzenie optyczne, a czasem halucynacja sztucznej inteligencji. “Prompt” jest eksperymentem, warsztatem kreatywnego pisania na żywo i testem na dzisiejsze czasy.