09-402 Płock
Pochwała przypadku/ In praise of serendipity
Tytuł wystawy nawiązuje do interaktywnego charakteru prezentowanych na wystawie prac. Obecność widza w sposób nieprzewidywalny, przypadkowy wywoływać będzie obrazy i dźwięki, tworzyć nieprawdopodobne narracje wizualne i dźwiękowe. Pochwałę przypadku (nazywanego przez niego niechlujstwem) głosił Stefan Themerson w eseju „O potrzebie tworzenia widzeń”* Przypadek wspomagany przez sztuczną inteligencję konstruować będzie rzeczywistość iluzoryczną acz prawdopodobną (instalacje Grzegorza Rogali), przypadkowo odnalezione materiały filmowe stworzą nieznane odniesienia (instalacja Wiktorii Sary Davis). To przypadek sprowadził początkującego filmowca do domu nieznanych mu artystów w Londynie nieomal pięćdziesiąt lat temu (esej dokumentalny Tomasza Poboga-Malinowskiego)
Na wystawie zobaczymy:
– „Para” – interaktywna instalacja audiowizualna poświęcona Themersonom (G.Rogala)
– „Ich dwoje” – interaktywna instalację wizualna (Rogala/Krzysztoń)
– „Palimpsest” – interaktywną instalację wizualna (Rogala Krzysztoń)
– Instalacja Wiktorii Sary Davis – sześcioekranowy krąg projekcji inspirowanych odnalezionymi fragmentami filmu dokumentalnego sprzed 13 lat 'Themerson&Themerson’.
– esej dokumentalny Tomasza Poboga Malinowskiego „Stefan i Franciszka”, któremu towarzyszyć będą materiały audiowizualne.
Wystawie towarzyszyć będą pokazy artystycznych filmów animowanych cenionej norweskiej animatorki Anity Killi (Troll Studio) i filmów dla dzieci wyprodukowanych przez Serafinski Studio (Warszawa, producent Małgorzata Serafińska-Bosek) – seriale „Agatka” i „Szmatkowe Królestwo”.
Ten drugi serial jako jedyny polski film animowany został zakwalifikowany do konkursu tegorocznej edycji najważniejszego międzynarodowego festiwalu filmów animowanych w Annecy (Francja)
Kuratorką wystawy jest Małgorzata Sady.
Małgorzata Sady
Pisze i mówi o filmie, sztuce i literaturze, tłumaczy, fotografuje, maluje, tworzy przestrzenie dźwiękowe. Pracuje przy realizacji filmów dokumentalnych i animowanych. Wykłada w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Od końca lat 70 jako kuratorka, tłumaczka i autorka projektów artystycznych współpracuje z centrami sztuki, studiami filmowymi, uczelniami, festiwalami teatralnymi, sztuki performance i filmowymi w Polsce i na wszystkich kontynentach. Autorka licznych przekładów z dziedziny sztuki współczesnej, literatury, filozofii, historii (Wittgenstein, Russell, Themerson, Czechowicz, Poświatowska i in). Dwukrotna stypendystka MKiDN. Kuratorka stałej wystawy Themersonów w Muzeum Mazowieckim. W prowadzonej przez nią oficynie „Gaberbocchus w Polsce” od roku 2002 wydaje Utwory rozrzucone Themersonów. Współpracuje z Festiwalem Themersonów w Płocku od początku jego istnienia. Twórczość tej niezwykłej pary artystów była tematem wielu jej wykładów, prezentacji, wystaw i publikacji w Polsce, Japonii, Izraelu, Białorusi, Szwajcarii, Ukrainie, Litwie, Australii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji i in. Obecnie jest w trakcie realizacji rocznego projektu finansowanego przez Program Kultura – fundusze EOG, inspirowanego twórczością Themersonów i kończy pracę nad biografią Franciszki i Stefana, z którymi łączyła ją przyjaźń przez 10 ostatnich lat ich życia.
Prowadzi nomadyczny tryb życia w poszukiwaniu uniwersalnych wartości i piękna.