Olha Chyhryk

Olha Chyhryk

O artyście

Urodziła się w Drohobyczu w roku 1986. Studiowała na Uniwersytecie Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej im. Iwana Trusza oraz Akademii Sztuki Pięknych we Lwowie (2003-2011). Stypendystka Gaude Polonia (2015). Współzałożycielka stowarzyszenia performerów Zabih oraz Międzynarodowego Festiwalu Performance Zabih (2017, 2018 i 2020). Ilustratorka książek publikowanych w Ukrainie i Polsce. Uczestniczka festiwali performance w Ukrainie i Polsce.
W swojej twórczości – w malarstwie, w performansie, ilustracji książkowej –
kieruje się emocjami i tym, co kryje się w podświadomości. Performance jest dla artystki możliwością wejrzenia głębiej w sferę podświadomości, która jest splotem wspomnień, uczuć, emocji i snów. Jest to dla niej świat, w którym poruszają się istniejące już obrazy, oczekujące na to, aby je wyczuć, dostrzec, rozpoznać, a potem skonfigurować i umieścić na swoich miejscach. Jest to refleksja nad wydarzeniami, których doświadczamy.

Dim/Dom

DIM/DOM to temat, nad którym Olha zaczęła pracować w czasie wojny toczącej się teraz w Ukrainie.
Samo rozumienie słowa DIM/DOM nabrało nowego spektrum znaczeniowego.

DIM/DOM jest tworem człowieka, jednocześnie dom tworzy człowieka.

DIM/ DOM to największe bezpieczeństwo i jednocześnie największe zagrożenie dla człowieka. To pamięć, historia, wola, rytuał, korzenie,

DIM/DOM to sposób na autokreację.

Albo my kształtujemy nasz DIM/DOM, albo DIM/DOM kształtuje nas.

Informacje dodatkowe

Kraj pochodzenia: Ukraina